• Cs-Cart Türkiye Destek ve Paylaşım Sitemize Hoş Geldiniz
  • Yeni Temamızla Daha işlevsel Sizlerleyiz.
  • Öneri ve Dileklerinizi Mesajla iİetiniz.
Hoşgeldiniz.! Lütfen Giriş Yap yada Kayıt Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eklenti Otomatik Fatura Tasarımcısı ve Fatura Yazdırıcısı - Api - Modül
#1
Star 
Merhaba,
Uzun süredir üzerinde çalıştığım sistemi son noktasına getirebilme fırsatım oldu ve bir video kaydettim. Projeyi tekrar ele almamı sağladığı için webmakro'dan Selçuk arkadaşıma teşekkür ederim. n11 gg ve pttavm için sistem oturmuş durumda fakat kendi eticaret işini yapan kişiler başka neler ister, atladığım bir şeyler olabilir. Düşüncelerinizi, tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim.Belki videoyu izleyemeyen olabilir diyerek kısaca bahsedeyim. Faturanızı tarayıcı ile tarıyor ve kenar boşluksuz kırpıp net boyutları ile sisteme gösteriyorsunuz. Daha sonra nesne ekle düğmesine basarak faturanıza nesneler ekliyorsunuz. Nesnelerin boyutlarını ve pozisyonlarını ayarlıyor ve isim veriyorsunuz.

Fatura oluştur özelliği ile sistem eklediğiniz nesneleri doldurabileceğiniz bir form oluşturuyor.
nesne ismi : [kutucuk]
nesne ismi2 : [kutucuk]
şeklinde. Bu forma müşteri ve satış bilgilerini girerek(isim adres tckimlik ürünler toplamlar kdv vs.) hızlıca fatura oluşturup çıktı alabiliyorsunuz.

Ayrıca api ile uzaktan data göndererek de tasarım oluşturabiliyoruz. Bu bize cs-cartta satışı tamamlanmış bir siparişin tek tuşla faturasının kesilmesini sağlıyor. Tabi diğer satış yapılan sistemler için de...

cs-cart için hazırladığım modülü yakında buraya ve cscartmarketplace'e atacağım. Eklenti kurulduktan sonra order details sayfasına bir düğme ekleniyor ve düğmeye bastığımızda hazırladığımız tasarıma tüm bilgiler yerleşiyor ve çıktı alınabiliyor.

Yorumlarınızı, eleştiri ve tavsiyelerinizi bekliyorum. İlgilenenler özel mesaj ile ulaşabilir.
Teşekkürler.
XMLBotu ürünleri otomatik ekle | CsCart Payu Ödeme Sistemi
| Havale ile Ödeme Eklenti | Eklentisiz AnaSayfa Sekmesi yap
cs-cart->n11 api senkronizasyonu ve fazlası weblen.net/shop adresinde
 
Cevap
#2
Merhaba
buyuk bir eksikligi gidermişsin oluyorsun bu şekilde
Test ortamı oluşturma imkanın varsa daha iyi inceleyip anlayabiliriz video acılmadı bende
görsel ekran cıktılarıda anlaşılır olma adına ifadeyi kolaylaştırcak sanırım
 
Cevap
#3
Merhaba,
Youtube videosunda en başından sonuna kadar süreci anlattım, fotoğraflardan daha iyi açıklayacağını umuyorum.
Şöyle link de vereyim : https://www.youtube.com/watch?v=acciOU45qoE bende forum içerisinde de gözüküyor belki mobilsinizdir.

Test ortamı pek mümkün değil çünkü fatura tasarımı kullanıcıya özgü olacak. demo imkanı isteyenler için kullanıcı olarak sisteme ekleyebiliriz fakat üyelikleri 15inde açacağız büyük olasılıkla. Video genel hatlarıyla sistemi anlatıyor. cs-cart tarafı videoda yok yalnız şöyle; order detail sayfasına giriyor ve faturaya dök düğmesine basıyoruz. tüm değerler eşleştiği şekilde fatura üzerine otomatik olarak aktarılıyor. Bununla ilgili bir video da atmaya çalışacağım.
XMLBotu ürünleri otomatik ekle | CsCart Payu Ödeme Sistemi
| Havale ile Ödeme Eklenti | Eklentisiz AnaSayfa Sekmesi yap
cs-cart->n11 api senkronizasyonu ve fazlası weblen.net/shop adresinde
 
Cevap
#4
Merhaba
Video linkini inceledim Fatura tasarımı olarak oldukça kolaylık getirmişsin
Aklıma gelen bir kac soru var detay kısımını hic işlememişsin ama sanırım sorun olmaycaktır diyedir
Sorularım

1) Fatura malum maliye onaylı ve sıra nosu baskıyla gelmekte cs cart icinde sipariş no olayı var ancak fatura no olayı seri takibi yok
bunu ne şekilde cözmeyi düşünüyorsun en buyuk handikap bu bence ayrıca bir seri oluşturcak olursan dahi kimi zaman fatura manuel cs cart dısında kesilmesi durumunda seri no atlaması gerekmekte yada seri numarasını editlenir kontrol edillebilir yapısı ollması gerkiyor(Fatura No işeleme diye bir adonu olmalı cs cart icine )
2)bir cok site icinde sanırım vardır %8 %18 gibi farklı KDV li urunler cs cart bunların ayrımı yapıyor ama faturda gene bir duzenleme gerekmekte (%8 KDV matragı tutarı
%18 KDV matragı tutarı ve toplam KDV şeklinde)
3)promasyon indirimleri kupon kullanımı gibi yada kazanılan bonus indirimler gibi indirimlerinde bir duzene girmesi gerekiyor
4)ödeme metodları taksit sayısı yada havale indirimi gibi bilgilerin faturada nasıl yer alcağını düşünüyorsunuz
5)Birde vade farkı olayı var bununda buda anlaşılır bir duzenleme gerektirmekte ....
aklıma gelenler şimdilik bunlar
 
Cevap
#5
Merhaba,
Teşekkür ederim sorular için.

1)Cs-cart admin tarafından fatura numarası girerek çözüyoruz. Bu sadece müşterinin faturasına sonradan erişmek için gerekli olan bi kayıt zaten. Buna ihtiyaç olmayacaktır çünkü müşterinin telefonu tckimlik numarası ya da sipariş id'sine göre faturalar arasından arama yapabiliyoruz. ama müşteri saklamak isterse uygun alan var.

2)Aslında genel toplamlar ve matrah kısımları için sabit bir tasarım fikri vardı fakat maliye müfettişi arkadaşımla görüşmem sonucunda kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirmeme kararı aldık. cs-cart admin'de sipariş detay sayfasına girdiğimizde kdv8 kdv18 tutarları, genel toplam varsa promosyonlar gibi tüm değerler otomatik olarak çekiliyor. addon içerisinden eşleştirme yapıyoruz. şu şekilde ;
Kod:
order_info.order_id=nesne1;order_info.subtotal=nesne3;order_info.total=nesne2;order_info.user_id=nesne4;order_info.shipping_cost=nesne5;
biz gerekli olan tüm parametreleri default olarak addon içerisinde veriyoruz. kişi sadece eklediği nesne adlarını ilgili yerlere yazacak.
burada nesneler bizim düzenleyici içerisinden eklediğimiz kutucuklar.
Böylelikle bu durumu fatura üzerinde kdv dahil ürünleri verip, aşağıda kdv matrahını vermek isteyen ya da kdv hariç ürünleri verip aşağıda kdv'leri toplama ekleyip genel toplam yapan kullanıcının keyfine bırakabiliyoruz.

3)promosyonlar faturada belirtilmeliymiş. bu sebeple ürünleri kendi fiyatları ile yazıyor en sona iskonto alanı ekleyip içine indirim toplamını çekiyoruz.

4) Uygun yerlere banka metodunu kullanıcı çekebilir. ayrıca seri numarası içeren cihazlarda(imei gibi) bunun da faturada belirtilmesi gerekiyor. eklenti içerisinde birebir eşleştirme yapabiliyor olmamız tüm bunları çözmemizi sağlıyor.

5)tasarım sayfasından eklediğimiz nesnelere istediğimizi yazabiliyor oluşumuz bunu da çözüyor. Olabildiğince tek tıkla fatura yazdırma üzerine yoğunlaştım ama yapamazsam bazı şeyleri kişi el ile tanımlayabilecek. benim payu eklentimi kullananlara otomatik yazdırabileceğim fakat diğerleri için cs-cart içinde vadeler tanımlı olmadığı için kişi el ile girmek zorunda kalacaktır. bunu yarın tekrar bir görüşeceğim.

Tekrar teşekkür ederim sorular için bi çok şeyi tekrar gözden geçirme fırsatım oldu. Hala üzerinde çalıştığım bazı noktalar var. Dediğim gibi mümkünse sipariş detay sayfasında sadece yazdır'a basarak bu işi çözmemiz lazım. 15inde startı vereceğiz diye umuyorum.
XMLBotu ürünleri otomatik ekle | CsCart Payu Ödeme Sistemi
| Havale ile Ödeme Eklenti | Eklentisiz AnaSayfa Sekmesi yap
cs-cart->n11 api senkronizasyonu ve fazlası weblen.net/shop adresinde
 
Cevap
#6
Merhaba yeniden
Güzel bir çalışma oluyor sanırım illa eksikler çıkıcaktır ama onlarda zamanla aşılacak şeyler olmalı
Bu arada profil alanları icin cs cart dısında yeni alan tanımları olunca fatura kısmına tanıtmada sorun olabilirmi
mesela benim sitemde il ilce tamamen yeni alanlar icermekte yeni alanlarıda dizayn icine alabiliyormusunuz
 
Cevap
#7
Merhaba,
Evet alabiliyoruz yeter ki yolunu bilelim. Muhtemelen order_info içerisindedir. tanımlama yaparken eklenti ayarlarından ;
Kod:
order_info.yeri.ikinciyeri.ilce = nesne18;
şeklinde bir tanımlama yaparak ilçeyi 18inci nesne kutusuna ve haliyle tanımladığımız yerine yerleştirebiliyoruz.

bu genel eşitleme faturayı istediğimiz gibi ayarlamamızı bihayli kolaylaştırıyor.

Eksik muhakkak çıkacaktır bu il ilçe gibi tanımlamaların nerede olduğunu rahat bulabilmek için bir debug=aç|kapat koymamız gerekecek gibi gözüküyor. böylelikle tanımlama için gerekli olan yukarıdaki örneğin doğru haline kolaylıkla erişebiliriz.
XMLBotu ürünleri otomatik ekle | CsCart Payu Ödeme Sistemi
| Havale ile Ödeme Eklenti | Eklentisiz AnaSayfa Sekmesi yap
cs-cart->n11 api senkronizasyonu ve fazlası weblen.net/shop adresinde
 
Cevap
#8
Merhaba,
Projenin zorlu atlama taşlarından çoklu ürünü tasarıma dahil etme işlemini paylaşmak istedim.
Tasarımını yaptığımız faturaya manuel olarak veri girip fatura çıktılama özelliği için ekran görüntüleri şu şekilde;
fatura tasarımı
[Resim: faturaci3.jpg]
tasarımdaki nesnelere değer girmemizi sağlayan form oluşturucu. eklediğimiz her nesneyi bize soruyor.
[Resim: faturaci1.jpg]
baskı için açılan faturamız. konumlarını ayarladığımız nesnelerin içerisi form verileri ile doluyor. metintutar date time gibi fonksiyonlar da mevcut.
[Resim: faturaci2.jpg]


cs-cart addon hazırlandı sayılır. çoklu ürünleri apinin istediği forma sokma ve varsa promosyonları gönderme işlemi kaldı.bir de seri numaralı ürünlerin aktarımı.
tahmini bitiş süresi 15 şubat ve bir aksilik gözükmüyor.

Önsatış 15'ine kadar devam edecektir. Alım yapıp eklentiyi göndermemi sabırla bekleyenlere sabırları için ve projede moral kazanmamı sağladıkları için teşekkürler.
XMLBotu ürünleri otomatik ekle | CsCart Payu Ödeme Sistemi
| Havale ile Ödeme Eklenti | Eklentisiz AnaSayfa Sekmesi yap
cs-cart->n11 api senkronizasyonu ve fazlası weblen.net/shop adresinde
 
Cevap
#9
Merhabalar
Yukardaki resimleri görünce aklıma başka bri soru geldi kullanmakta oldugum sistem de fatura Tek bir
A4 kagıtta usteki yukardan aşa olan bir akış dısında yan yana 3 kopyadan oluşan bir dizyan seklinde icermekte
(anlaşılmadıysa mail adresi bildirirseniz bir örnek yollayabilirim ) yani A4 yan cevirilmiş düşünün ve 3 kopyayı yanana yerleşmiş
bir sıra icinde bir baskıda 3 kopya bir arada çıkarılan bir yapıyı kullanıyoruz bir cok e-ticaret sitesinde oldugu gibi (hızlıal markofoni trendyol ....)
bu tasarımıda yapabilmek mümkün olabilcekmidir sizin yapı icinde
 
Cevap
#10
Merhaba,
Daha önce alışveriş yaptığım eticaret sitelerinin faturalarını masaya döküp ona göre eksikler üzerine gittim ve o fatura tipi de ne yazık ki kullanılan bir tip Smile Başından beri moral bozuyor saolsun Smile

O fatura tipinde kağıt yazıcıya verildiğinde tüm yazılar 90 derece tepetaklak olmak durumunda Smile

Ne yazık ki şuanda mümkün değil, fakat sistem bitip stabil olduğunda o yönde talep gelirse bu düzenlemeyi yapacağız. Bunu gözönünde bulundurarak altyapıyı geliştiriyorum. eklediğimiz nesneleri çevirme özelliğini eklediğimizde sorun hallolacaktır sanıyorum.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim
XMLBotu ürünleri otomatik ekle | CsCart Payu Ödeme Sistemi
| Havale ile Ödeme Eklenti | Eklentisiz AnaSayfa Sekmesi yap
cs-cart->n11 api senkronizasyonu ve fazlası weblen.net/shop adresinde
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eklenti:  Otomatik sepeti yeniden hesapla istanbul 1 5,337 15.05.2017, 22:45
Son Yorum: globalburo
  Eklenti:  CS-Cart N11.com Otomatik Ürün Gönderme (Export) cscartentegrasyon 0 3,735 01.11.2015, 13:48
Son Yorum: cscartentegrasyon
  Eklenti:  CS-Cart Gittigidiyor.com Otomatik Spiariş Çekme (Import) cscartentegrasyon 0 3,564 31.10.2015, 12:21
Son Yorum: cscartentegrasyon
  Eklenti:  CS-Cart Gittigidiyor.com Otomatik Ürün Gönderme (Export) cscartentegrasyon 0 3,458 27.10.2015, 14:07
Son Yorum: cscartentegrasyon
  Eklenti:  Ücretli - Cs-Cart Otomatik Fatura Yazdırma Sistemi bluexpres 0 3,579 24.10.2015, 16:39
Son Yorum: bluexpres

Hızlı Menü:


Tarama: 1 Ziyaretçi