• Cs-Cart Türkiye Destek ve Paylaşım Sitemize Hoş Geldiniz
  • Yeni Temamızla Daha işlevsel Sizlerleyiz.
  • Öneri ve Dileklerinizi Mesajla iİetiniz.
Hoşgeldiniz.! Lütfen Giriş Yap yada Kayıt Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgi tedarikçi xml i ile kendi csv ni oluşturma
#1
Bunu yapmanın kolay yorunu bulan vardır belki ama ben uzun yoldan nasıl hallediyorum anlatayım. Bu anlatım en basit benim bulabildiğim basit şekildir detaylandırılabilir, daha fazla bilgisi olan bu başlıkta anlatırsa güzel olur. Elimizdeki tedarikçi xml sini excell de açalım. Bu xml de bize gerekli olmayan bilgileri filtreleyelim mesela bayi indirimli son kullanıcı diye fiyat varsa bize lazım olanı seçelim. Sonra şablon olarak kullanacağımız bir csv dosyası oluşturalım, bunun başlıkları (sütun isimleri) cs-cartın istediği bilgiler olsun
şunun gibi
Product code;Category;Product name;Detailed image;Quantity;Price;Description
bu şablonu libreoffice calc ile açarsanız xml dosyanızdaki sütunları başlığı almadan sadece içerik yani 2. satırdan başlayarak aşağı doğru seçip libreoffice deki ilgili sütunun altına yapıştırıp kendi csv dosyanızı oluşturabiliyorsunuz. Burada sadece kategori olayı sorun çıkarıyor onun içinde ayrı bir kategori şablonu oluşturup kategori ve alt kategorileri burada düzenleyip notepad++ ile rötuş yapıyorum ki bu biraz zaman alıyor. Alışınca hız şöyle 3000 ürünlük bir csv oluşturma yarım saat gibi bişey sürüyor. Anlaşılır oldumu bilmiyorum ama herhangi bir tedarikçi xml sini excell le açıp cs-cart la oluşturduğunuz bir csv dosyasını libreoffice calc ile açarsanız ne demek istediğimi çok net anlarsınız daha iyi paylaşımları bekliyorum bu arada libreofficede dosyayı farklı kaydet deyip filtreleri yeniden uygula yapmayı utf8 alan ayıracı ; metin ayıracı " seçmeyi unutmayın
 
Cevap
#2
Bu aralar csv ile toplu ürün eklemek, benim de ilgi alanımda. Çünkü yeni bir siteye ürün giriyorum. Fakat o kadar çok detaya varki. Mesela Ürün özellikleri ekledim. Ve filtrelemelerde ürün özellikleri ile filtre edilebilsin diye kullanıyorum.

Fakat csv dosyasının hazırlamanın en zor kısmı, daha doğrusu el tutan kısmı Features yani Ürün özellikleri kısmı. Deneyenler bilir.
Sahip olma duygusunun ayrılmaz parçasıdır KAYBETME korkusu!
Sahiplik duymadan sevmek cennet yaşantısıdır. Korkuların ise cehennem ateşin!
(Ahmed Hulûsi)
 
Cevap
#3
evet bu konudada en başarılı sonucu libreoffice calc veriyor kullandınızmı bilmem ama kullanmadıysanız bir bakın derim
 
Cevap
#4
Kullanmadım. Microsoft Excel şu an işimi görüyor. Net farkı ne bilmiyorum. Tam olarak artılarını anlayamadım.
Sahip olma duygusunun ayrılmaz parçasıdır KAYBETME korkusu!
Sahiplik duymadan sevmek cennet yaşantısıdır. Korkuların ise cehennem ateşin!
(Ahmed Hulûsi)
 
Cevap
#5
csv dosyasını editlemede excel hiçbirşey yapamıyor desem yeri var xml dosyasını excel de açtığınızda ne görüyorsanız libreoffice calc de csv açtığınızda aynını görüyorsunuz tablo yapısı tutarlı yani biri xml yi biri csv yi doğru işliyor hatta birçok kişi csv dosyalarını neyle düzenleyeceklerini bilemediklerinden yurt dışı forumlarda da bu sorun durumunda. openoffice de aynı office programı gibi ama libreoffice daha başarılı özellikle dosya büyüdükçe libreoffice öne geçiyor
 
Cevap
#6
killingcsv pogramı kullanıyorum çok daha başarılı bu arada csv yi xml olarak yapabiliyormuyuz ?
 
Cevap
#7
killingcsv denemek için indirdim Türkçe karakterleri bozuk gördüm yüklerken belki düzgün oluyordur ama libreoffice daha iyi sanki.
 
Cevap
#8
.csv türkçe karakter lerin düzgün görünmesi libraoffice dosya bicimini acarken en başında metodu sordugu icin ve tercihleri dogru yaparsak direk sorunsuz açmakta
exel de de bu mumkun olabilmekte yönetemini ben söyle buldum
önce indirilmiş csv acmak yerine boş bir exel sayfası acıp üst sekmelerden veri sekmesini secip
acılan bolumde en soldaki kısımda yer alan soldan saga 3 cu olan metinden al seciyorum
sonra acmak istedigim csv formatındaki dosyamın yerini ve dosyayı secip al ile devam ediyorum gelen pencere de sınırlandırılmış raido butonu secip
dosya kaynak tip olarak 6501:unicode (utf-8) secerek ileri demekteyim
cs cart icin ; kullanımı yaptıgımdan gelen pencere de select olarak
noktalı virgulu isaretliyorum ileri diyerek sonraki pencerede herhangi birsey yapmaksın
sonla işlemi sonlandırıyorum (hangi hucreye secimi icin isteyen istedigi gibi yapabilir
ben =$A$1 kullanıp standart şekilde iceri alıyorum )
artık tablolar kolar ve türkçe fontlar düzgün görünüyor işlemleri yapıp
daha sonra cs cart aktarcak isem farklı kaydet ile CSV (virgülle ayrılmış)(*.csv) secip
import ile iceri alıyorum exel kullanma alışkanlığımdan dolayı biraz zahmetli olsada bu bana daha kolay gelmekte libra office icin daha basit
(microsoft 2013 exel icin anlattıklarım ama digeridende aynı olucaktır )
umarım birilerinin işine yarar...
 
Cevap
#9
Ben text editör olarak Notepad ++ kullanmaktayım. CSV dosyalarını önce bunla bir kez açıp Kodlama Menüsünden UTF-8 Kodlamasına dönüştür (alttan yukarı üçüncü sıradaki) seçiyorum ve kaydediyorum. Sonra excel düzgün açılıyor. Globalburo senin anlattığına göre daha hızlı bir yol.

Notepad ++ indirme adresi
Sahip olma duygusunun ayrılmaz parçasıdır KAYBETME korkusu!
Sahiplik duymadan sevmek cennet yaşantısıdır. Korkuların ise cehennem ateşin!
(Ahmed Hulûsi)
 
Cevap
#10
Arkadaşlar Selam
Biraz uğraşmışsınız ben yaptığım şekli anlatayım size isterseniz.Birkaç tecrübe ve yöntem buldum bunlarıda paylaşmak isterim.Excel'i tanımayanlara da yardımcı olur mesajım belki.

Boş bir Excel'i açıp "Veri" Sekmesinden "Diğer Kaynaklar>XML verisi alma işlemi" seçin. XML verileriniz Türkçe Karakter Sorunu olmadan ve Sütunlar Halinde Gelecektir.Hatta bu işlemi URL ile yapabilirsiniz. Direk URL'den çeker.(Not: Dosyayı Saklar ve Verileri güncelle derseniz URL'den çektiği için anında günceller.) Elinizde CsCart CSV çıktınızın örneğini inceleyin. Gelen XML dosyasının başlıklarına , örnek isimleri yazın. Mesela XML ile Başlık "Satış Fiyatı" şeklinde geldiyse "Price" olarak değiştirin. Kaydederken CSV (Virgülle Ayrılmış olarak seçin) ve yükleyin sorunsuz ürün ekler ve güncellersiniz.

Karşılaşabilecek sorunlar !

Excel ile ürün eklerken Ürün Sayısı çok ise örneğin 4000+ gibi. Her ürün 60 satırdan oluşuyorsa Excel in bu dosyayı açması 25 dakika kadar sürebilir Smile Bu nedenle URL çekmiyorsanız XML dosyalarınız Part'lara bölmenizi tavsiye Ederim.

Excel İle bir ürün için Manuel olarak Ürün Detay bilgisi girmek/değiştirmek isterseniz.Sitenizde vereceğiniz Font Kalınlığı boyutu vs. Görünmez düz metin altalta görünür (Çözen olursa söylesin)

Avantajları !

Toplu İşlem Yapabilme ( Örneğin Ürün Detay Açıklamalarına Tedarikçiler xxxx.com gibi sitelerini yazarlar. O sütunu seçip Tedarikçi adını silebilirsiniz.

features özelliklerini kolayca filtreleyip düzenleyebilirsiniz.

Toplu Fiyat Güncelleme / Stok Güncelleme Yapabilirsiniz.
Bunun İçin Verileri URL den güncelleyip Product Code ve Quantity alanı dışındaki herşeyi silip kaydedip yüklerseniz sadece stoklar değişir.

Önemli Notlar
Excelde Tek dosya ile resim ekleyebilirsiniz bunun için tüm ürünlere Pair Type belirtmeniz gerekmektedir. Sütun girdileri ise M ana resim için A ek resimler için.

Sorularınızı Cevaplayabilirim

---------------------------------------------------
Bunlar Dışında Manuel Ürün Eklerken !

Ben Visual Studio ile bir program yazdım bunun nedeni,sitede ürün eklerken kafa karışması ve zaman çalması . Herkesin Tek sayfada ürün eklemek istediğini tahmin ediyorum. ancak Cs cart örneğin kaydet tuşuna basmadan bazı sekmeleri açmıyor. Diğer sebebi ise sitede bekleme süresi hız vs.

Yazdığım program Tek sayfa ve ihtiyacım olan herşey var.Acces ile bir veritabanı oluşturup . Program ile bağlıyorum böylelikle girdiğim bilgiler Veritabanına yazılıyor sonra bunu Acces ten Excel e export ediyor ve Siteye yüklüyorum.Çok rahat oluyor.

İlgilenen arkadaşlar varsa nasıl yaptığımı anlatırım seve seve.

---------------------------------------------------

Şuan Veritabanları arasında Realtime XML ile uğraşıyorum. Yardımcı olmak isteyen veya fikir vermek isteyen olursa ortaklaşa XML olayını çözebiliriz.


Saygılarımla
 
Cevap
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgi:  Süre ayarlı kampanya oluşturma (geri sayım sayaçlı) morpheus 4 11,004 13.10.2016, 19:19
Son Yorum: istanbul
Rainbow Eklenti:  Eklenti olmadan CS-CART sekmeleri oluşturma . istanbul 5 11,990 14.10.2014, 02:26
Son Yorum: bluexpres

Hızlı Menü:


Tarama: 1 Ziyaretçi